Ανακαλύπτοντας τα μυστικά του Λουδία

Ο μικρότερος ποταμός της Ελλάδας με μήκος 37 χλμ. ο οποίος ρέει σε απόσταση μόλις  7 χιλιομέτρων  από τα Γιαννιτσά. Οι  φυσικές πηγές του βρίσκονται στο Βέρμιο και το Πάικο και εκβάλλει στον Θερμαϊκό κόλπο. Βρίσκεται στην ευρύτερη  λεκάνη απορροής του Αλιάκμονα και του Αξιού και αποτελεί το φυσικό όριο ανάμεσα στους νομούς Θεσ/νίκης και Ημαθίας.

Φωτ. 1. Πλωτός εκσκαφέας κατά τη διάνοιξη του καναλιού του Λουδία.

Φωτ. 2. Όψη της κοίτης του Λουδία όπως είναι σήμερα.

Η περιοχή του ποταμού όπου βρίσκονται οι εγκαταστάσεις του ΚΠΕ Γιαννιτσών ονομάζεται σημείο «μηδέν» γιατί εκεί η στάθμη των υδάτων είναι μόνο 30 cm υψηλότερα από την επιφάνεια της θάλασσας. Επίσης, εμφανίζεται και το φαινόμενο της πλημμυρίδας-άμπωτης, το οποίο όμως έχει ελαχιστοποιηθεί μετά την κατασκευή φράγματος

Ως το 1933 η λίμνη - βάλτος των Γιαννιτσών είχε μεγάλη έκταση λόγω της τροφοδότησής της από τους ποταμούς Mογλενίτσα (Aνω Λουδία), Bόδα (Eδεσσαίο), Aραπίτσα, Tριπόταμο καθώς και από μικρότερα ρέματα του Πάικου. Το υψόμετρό της ήταν 5 μ., ενώ η κυρίως έκτασή της έφθανε τα 10.000 στρέμματα. Το υπόλοιπο της λίμνης (340.000 στρέμματα) αποτελείτο από ελώδη τέλματα. Η κίνηση μέσα στη λίμνη γινόταν με τις "πλάβες", τα πλωτά μέσα της εποχής. Τα βασικά έργα αποξήρανσης της λίμνης περατώθηκαν το 1936 και μετά την οριστική της αποξήρανση διανεμήθηκαν σε ακτήμονες, κυρίως από τη Μικρά Ασία, 288.750 στρέμματα εύφορης γης.

Σήμερα η ηρεμία των νερών είναι το συγκριτικό πλεονέκτημά του Λουδία. Λόγω των ιδανικών συνθηκών για προπόνηση που επικρατούν εκεί, χρησιμοποιείται ως χώρος για κωπηλασία από το 1980 και για κανό-καγιάκ από το 1988. Επίσης, έχουν διεξαχθεί πολλοί διασυλλογικοί αγώνες και το 2004 χρησιμοποιήθηκε ως προπονητικό κέντρο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας.

Το Πρόγραμμα

Το παρόν πρόγραμμα αναπτύχθηκε από τα μέλη της παιδαγωγικής ομάδας (Π.Ο.) του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Γιαννιτσών και αποτελεί μία πρόταση για την περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση μαθητών/τριών σε θέματα βιώσιμης ανάπτυξης.

09:00  Υποδοχή των φιλοξενούμενων στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Γιαννιτσών (ΚΠΕ) και ενημέρωσή τους για το περιεχόμενο του προγράμματος. Ιδιαίτερη έμφαση θα δοθεί στα εξής:

·  Κύκλος νερού

·  Ιστορική αναδρομή για τη γεωμορφολογία της περιοχής από την αρχαιότητα ως τις αρχές του περασμένου αιώνα

·  Αποξήρανση της λίμνης – κατασκευή του καναλιού του Λουδία

10:00  Αναχώρηση για το Λουδία.

10:30 – 11:30

Οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες μέσα από τη συνεργασία αλλά και την αυτενέργεια, με ευχάριστο και βιωματικό τρόπο ασχολούνται με:

n      Παρατήρηση, φωτογράφιση και καταγραφή χλωρίδας και πανίδας

n      Μετρήσεις:

Ö        αγωγιμότητα

Ö        pH

Ö        θολερότητα

Ö        διαλυμένο οξυγόνο

Ö        φωσφορικά άλατα

Ö        νιτρικά άλατα

11:30 – 12:30

Ευαισθητοποιούνται, με βάση τις προηγηθείσες μετρήσεις για:

Ö        επιτρεπτές χρήσεις νερού

Ö        επιπτώσεις ρύπανσης (π.χ. Ευτροφισμός – λιπάσματα, Βιοσυσσώρευση – φυτοφάρμακα)

Ö        προτάσεις για βελτίωση της ποιότητας του νερού

Ö        εναλλακτικές χρήσεις του (π.χ.  αναψυχή, άθληση - κωπηλατοδρόμιο)

12:30 – 13:30

Χαίρονται τη φύση και διασκεδάζουν παίζοντας διάφορα παιχνίδια:

* Προαιρετικά μπορούν να επιδοθούν σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες   όπως: τοξοβολία, αναρρίχηση και καγιάκ.

13:30  Λήξη προγράμματος.

(Η ακριβής διάρκεια και τα περιεχόμενα του προγράμματος προσαρμόζονται ανάλογα με τις ανάγκες της ομάδας)

- Προαιρετικά παρέχονται Πρόγευμα & Γεύμα μετά από συνεννόηση με τους υπεύθυνους του προγράμματος