Πάικο: Περπατώ μέσα στο δάσος

Στην καρδιά της Μακεδονίας, εκεί όπου ανταμώνουν οι νομοί Πέλλας και Κιλκίς, βορειοανατολικά των Γιαννιτσών βρίσκεται το όρος Πάικο, ένα μαγευτικό βουνό που το επισκέπτονται όχι μόνον οι ντόπιοι αλλά και τουρίστες. Έχει υπέροχα τοπία που μαγεύουν τον επισκέπτη. Υπάρχουν ορειβατικές διαδρομές που προσφέρονται για ανάβαση και εξερεύνηση με ασφάλεια και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.  Προσφέρεται για επίσκεψη και τις τέσσερις εποχές του χρόνου. Οι εικόνες και τα χρώματα εναλλάσσονται με τρόπο μαγικό. Με υψόμετρο 1.650 μέτρα, δεν βρίσκεται ανάμεσα στα ψηλότερα βουνά της Ελλάδας, όμως διαθέτει πυκνή δασοκάλυψη από πεύκα, καρυδιές, οξυές, καστανιές και αγριοφράουλες που φυτρώνουν στις πλαγιές του. Γάργαρα νερά, λιβάδια  και πολλές άλλες χάρες  προκαλούν τον επισκέπτη να τις ανακαλύψει.

Συγκαταλέγεται στις Ελληνικές περιοχές του Κοινοτικού Δικτύου Natura 2000

Το Πρόγραμμα

Το παρόν πρόγραμμα αναπτύχθηκε από τα μέλη της παιδαγωγικής ομάδας (Π.Ο.) του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Γιαννιτσών σε συνεργασία με τον τοπικό Περιηγητικό Όμιλο. Μέσα από τη διεπιστημόνικότητα του προγράμματος γίνεται προσπάθεια να έρθουν οι μαθητές/τριες σε επαφή με το φυσικό περιβάλλον, να αναπτύξουν δεξιότητες, να δομήσουν νέες γνώσεις, να ανακαλύψουν αξίες και να υιοθετήσουν στάσεις ζωής προς μία βιώσιμη κοινωνία.

Ενδεικτικό χρονοδιάγραμμα:

Άφιξη στο Κ.Π.Ε. Αλληλογνωριμία – Χωρισμός σε ομάδες

09:00 - 9.:30: Παρουσίαση του θέματος –συζήτηση
09:30: Αναχώρηση για το Πάικο (10 χλμ)
10.00 - 13.30: Δραστηριότητες στο δάσος

13.30 - 14.00: Αξιολόγηση του προγράμματος.   Αναχώρηση

Οι μαθητές με συμμετοχικές διεργασίες  στο Πάικο καλούνται:

®  Παραγωγή 10 φορές περισσότερου οξυγόνου από κάθε

άλλο χερσαίο οικοσύστημα (διατήρηση του κύκλου του

οξυγόνου)

®   Δέσμευση του διοξειδίου του άνθρακα

®  Απορρόφηση διαφόρων αέριων ρυπαντών της