ΠΟΛΥΗΜΕΡΑ

ΔιΗμερο ΕκπαιδευτικΟ ΠρΟγραμμα

Πελλαία Χώρα: Ταξιδεύοντας στο Παρελθόν Σχεδιάζουμε το Μέλλον μας

1η Ημέρα (απόγευμα 16:30 – 20:30)

·   Άφιξη και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο.

·   Συνάντηση στο ΚΠΕ και καλωσόρισμα από τα μέλη της Π.Ο. του ΚΠΕ.

·   Ξενάγηση στην πόλη των Γιαννιτσών και στα αξιοθέατά της.

·   Επιστροφή στο ΚΠΕ και παρουσίαση των προγραμμάτων και των δραστηριοτήτων του.

·   Ενημέρωση για τη γεωμορφολογία της περιοχής της Αρχαίας Πέλλας (παραθαλάσσια κατά την αρχαιότητα, κατοπινός σχηματισμός λίμνης από τις προσχώσεις των ποταμών, αποξήρανση τον 20ο αιώνα) και τη σημασία της ως εμπορικό και διοικητικό κέντρο κατά την αρχαιότητα.

·   Συμπλήρωση των φύλλων εργασιών από το σχετικό βιβλίο.

·   Δείπνο

2η Ημέρα (πρωί  08:30 – 14:30)

·   Μετάβαση στον αρχαιολογικό χώρο της Πέλλας, ασκήσεις προσανατολισμού και  ενημέρωση για την οργάνωση της Αρχαίας Πέλλας (τοποθεσία ανακτόρου, αγοράς, οικιών, λιμανιού, κτλ.).

·   Περιήγηση στο χώρο και εργασίες πεδίου από τις ομάδες εργασίας των μαθητών/τριών οι οποίες περιλαμβάνουν διάφορες μετρήσεις και καταγραφές όπως των υλικών δόμησης, τις διαστάσεις των δρόμων και των κτιρίων, κ.α.

·   Επιστροφή στο ΚΠΕ και συνέχιση των εργασιών.

·   Με βάση τις προηγηθείσες  μετρήσεις και καταγραφές γίνεται συζήτηση και ανάδειξη των διαφορών στους τρόπους δόμησης των σύγχρονων πόλεων και κτιρίων με αυτά της Αρχαίας Πέλλας. Έμφαση δίνεται στην ανάδειξη των όψεων βιωσιμότητας που υπάρχουν στην κάθε περίπτωση.

·   Κάθε ομάδα εργασίας των μαθητών/τριών σχεδιάζει μια ιδεατή πόλη, όπως την αντιλαμβάνονται οι ίδιοι οι μαθητές/τριες.

·   Παρουσίαση των εργασιών των ομάδων σε ολομέλεια και υποστήριξη του σχεδιασμού της πόλης που πραγματοποίησαν.

·   Συζήτηση και ανατροφοδότηση - Αξιολόγηση του προγράμματος τόσο προφορικά όσο και με φύλλα εργασίας.

·   Γεύμα.

Κεντρική Επάνω